Toto je druhý diel 5-dielneho seriálu, v ktorom ukazujem, ako pracovať s ultra-vysokým embosovacím práškom.
- Prvý diel seriálu a linky na ostatné diely nájdete tu.
- Pozrite si aj 2-dielny video seriál o embosovacích práškoch. Nájdete ho tu a tu.
V tomto dieli si ukáže jednu fantastickú techniku s ultra-vysokým embosovacím práškom. Táto technika je taká skvelá, že len kvôli nej samotnej som ultra-vysoký embosovací prášok chcela dostať do CreaMia e-shopu (nádejete ich tu).

Pečiatkovanie s použitím UH dostane nový rozmer. A to doslova. Postup je nasledovný:
- Pripravte si pečiatku, ktorú chcete odtlačiť do ultra-vysokého embosovacieho prášku.
- Na želanú plochu naneste embosovací atrament priamo z podušky.
- Posypte plochu ultra-vysokým embosovacím práškom. Prebytok vráťte do kelímka.
- Zahrejte prášok teplovzdušnou pištoľou, roztopte všetok prášok do rovnomernej plochy.
- Rovankým spôsobom vytvorte ďalšie dve vrstvy.
- Čo najrýchlejšie, kým je ultra-vysoký embosovací prášok ešte teplý a mäkký, odtlačte doňho pripravenú pečiatku. Poriadne pritlačte a počkajte pár sekúnd, kým prášok vychladne a stuhne. Až potom pečiatku odlepte.
Výsledok bude pekný plastický odtlačok. Podobne ako keby ste pečiatku odtlačili do plastelíny. Ale lepšie :-).

Rady – Aké pečiatky sú vhodné na pečiatkovanie do ultra-vysokého embosovacieho prášku
Na posledný krok – samotné pečiatkovanie – krok máte len zopár sekúnd, preto je dobré mať pečiatku pripravenú vopred. Pre väčšie pečiatky a čo najlepší odtlačok odporúčam použiť aj akrylový blok na pečiatkovanie alebo pečiatky na dreve.
Ak používate silikónové pečiatky, nemusíte sa báť, že by sa do embosovacieho prášku prilepili. Ak si nie ste istí, vyskúšajte túto techniku najprv s pečiatkou, ktorú si menej ceníte alebo môžete pečiatku potrieť embosovacím atramentom a až potom opečiatkovať do horúceho embosovacieho prášku. Povrch však ostane trochu mastný od embosovacieho atramentu.
Ako zabezpečiť čo najlepší odtlačok do embosovacieho prášku
Táto technika je vhodná na stredne veľké plochy. Na úplne veľkej ploche sa robí ťažšie, lebo ju musíme celú nahriať alebo prijať riziko, že odtlačok nebude dokonalý po celej ploche. Niektoré časti budú chladnejšie a niektoré viac zohriate. Čím väčšia plocha, tým ťažšie je udržať ju zohriatu rovnomerne.
Celá plocha prášku musí byť roztavená a tekutá. Ak sa vám zdá, že to nestihnete, môžete prášok znova zahriať. Najlepšie je použiť najvyššiu teplotu na embosovacej pištoli a prechádzať rovnomerne po celej ploche viackrát za sebou. Je to lepšie ako zahrievať dlho jednu časť a potom sa presunúť na ďalšiu.
Ultra-vysoký prášok sa dá znova zahriať, aj po odtlačení pečiatky. Keď sa vám zdá, že sa odtlačok nepodaril úplne podľa vašich predstáv. Znova a znova. Len ho nespáľte.
Ďalšie tipy
Technika pečiatkovania do embosovacieho prášku funguje najlepšie s pečiatkami so stredne veľkými a veľkými vzormi . Jemný vzor sa po opečiatkovaní do ultra-vysokého embosovacieho prášku stráca.
Lepšej viditeľnosti aj jemného vzoru môžete pomôcť zvýraznením priehlbín alebo výstupkov – patinou alebo akcentom – kontrastnou farbou. Na obrázku vidíte odtlačok do ultra-vysokého embosovacieho prášku, ktorú som zvýraznila metalickým voskom (najlepšie sú značky Treasure Gold).

Je to skvelá technika a v mnohom sa to podobá na techniku s modelovacou pastou a šablónou. Akurát Vám to umožní použiť vaše obľúbené pečiatky. A pečiatky sú detailnejšie a výsledný efekt bude veľa plastickejší ako so šabónou.
Výskúšajte! Stojí to za to.
Budem rada, keď mi pošlete linky na Vaše výtvory touto technikou!
Monika ♥