Jemné a delikátne. Asi tak by sa dali popísať. A to aj napriek ostrým farbám, akými sú vyfarbené. Teda vlastne to vôbec nie je farba…

Sú farbené čínskym farebným atramentom. Ručne. A ručne sú aj vyrezávané zo špeciálneho, veľmi tenkého ryžového papiera. Kvalitou sa podobá na servítku, je len o málinko hrubší ako jedna vrstva servítky (tí čo olepujú krabičky ostošesť vedia, ostatní si môžu vyskúšať rozdeliť servítku). Odfotiť jemnosť sa asi nedá, ale môžete si pozrieť, ako sa motýľ ohýba, keď ho zdvihnete.
Každý motív je výrezom z jedného kusu papiera. Áno, aj tie veľké! (ako napríklad tento) A áno aj tie super zložité! (ako napríklad tento).

Každý výrez tvorí iba motív, teda nemá žiadny okraj, ani nie je vyplnený. Môžete porovnať na nasledujúcom obrázku – je na ňom odfotený jeden symetrický motív na dvoch rozdielnych pozadiach. Všetko, čo je na fotke zelené alebo biele je pozadie. Podobne je to aj pri farebných výrezoch.
Motívy sú vyrezané veľmi detailne a sú rovnako farebné a rovnako sýte z oboch strán, takže sa dajú použiť rôznymi smermi.

A na čo sú dobré? Najstaršie výrezy sú známe zo 6.storočia. Vtedy to bola skôr zábavka šľachty, pretože papier nebol ešte taký rozšírený. Ten bol vynájdené len o storočie skôr. V čase, keď bolo toto umenie výsadou šľachty, sa (aj) podľa zručnosti vo vyrezávaní papiera posudzovali budúce nevesty. Slúžili ako obeta, výzdoba dverí, okien a svietidiel počas svietkov a slávností. Neskôr ako ozdoba do vlasov alebo darček.
A čo s nimi dnes? Uplatnia sa pri všetkých kreatívnych technikách, kde chcete použiť jemný motív. Sú vhodné na decoupage aj na pohľadnice. Skúste zalaminovať a máte super záložku do knihy. V každom kuse je kus umenia, preto vyzerajú výborne aj zarámované (najlepšie medzi dvomi sklami) alebo nalepené na okne.

POZOR: Výrezy nie sú vodeodolné (farby sa rozmazávajú)! Ak ich chcete nalepiť, odporúčame použiť netekuté lepidlo alebo ich pred nalepením zafixovať prípravkom na fixáciu vodových farieb. Pracujte len so suchými rukami a na suchej pracovnej ploche.
Nalepujte tak, že natriete tenkú a rovnomenrú vrstvu lepidla a motív na ňu opatrne položíte a iba popritláčate rukou. Keď už raz motív nalepíte, neskúšajte ho znova zdvihnúť alebo s ním inak manipulovať – papier je veľmi jemný, mohol by sa roztrhnúť. Vrchnú vrstvu lepidla nanášajte len, ak ste motív zafixovali.

Toto je môj prvý pokus o prácu s týmito výrezmi. (A určite nie posledný!)
Motýľa som najprv zafixovala prípravkom na fixáciu vodových farieb v spreji. Motív po fixácii trochu stvrdne a zhrubne, už nie je taký jemný ako bez tej vrstvy laku. Ale dôležité je, že sa farby nerozmazávajú ani pod ťahmi mokrým štetcom (otestované). Ďalej som lepila klasicky lepidlom na decoupage. Tie kvietky okolo sú zo servítky.

Už mám v hlave nápad, čo s tými červenými vtákmi. Tak niekedy nabudúce!
Nové: Objavila som túto prezentáciu o výrobe čínskych papierových výrezov.
