Posted in Projekty pre deti a s deťmi Zo života

Poučenia netrpezlivej matky z tvorenia s dieťaťom

Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.
Poučenia netrpezlivej matky z tvorenia s dieťaťom Posted on April 27, 2016
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.

Tvorenie je súčasťou mojej práce. Ale asi ani keby som “nemusela” tvoriť, chcela by som, aby sme so Samkom tvorili. A tak keď bol dosť veľký, aby udržal v ruke štetec alebo ceruzku, začali sme.

Toto bol jeho prvý väčší projekt.

SamkovObraz I 047

Maľoval ho farbami na prsty… SamkovObraz I 031

Návod nájdete tu.

Potom nasledovalo veľa iných projektov…alebo aspoň plánov na projekty. Lebo nie všetky vyšli ako mali, mnohé sme nedokončili a dosť veľa sme ani nezačali. Lebo keď tvoríte s dieťatom, nie je nič isté. A o tom by som chcela dnes napísať.

“Nerobí čo má”

Mala som také nadšenie z každého projektu, ktorý som videla na Pintereste. Aj ja som ich chcela mať také pekné. Ale rovno vám vravím…zabudnite na to. Možno ho ani nedokončíte. Lebo uprostred projektu zistíte, že dieťa pracuje na úplne inom projekte. A tak namiesto akvária z krabice maľuje svoje autíčka, aby vyzerali ako Lightning McQueen. Je jedno, koľko Lightningov doma má. Alebo čo tak skúsiť vylievanie vodu z pohára na paletu? Alebo si mazať farbu na ruky…

Priznám sa, že som mala veľký problém sa udržať , keď som so Samkom začínala tvoriť (hlavne maľovať). A občas som sa ani neudržala a snažila som sa ho “usmerňovať”, čo má a nemá robiť. Lebo naozaj robil všetky tieto veci, čo som napísala vyššie. Niekedy ich ešte robí. Autíčka vylepšuje stále.

img_0184

Dnes už mu nebránim, aby robil “niečo iné”.  Je to niečo, čo ho napadne, zaujme, chce vyskúšať. Inými slovami…je tvorivý, má nápady a chce ich zrealizovať. Majú to byť projekty preňho, nie pre mňa. A že to to všetko patrí k objavovaniu. Je to to povestné detské hranie a sloboda, ktoré by sme aj my chceli vedieť, aby sme vedeli lepšie tvoriť

Sú to veci, ktoré nám potom chýbajú v dospelosti, v práci alebo osobnom živote. Koľko z nás (ja tiež) musí o svoju kreativitu a odvahu niečo vytvoriť teraz ťažko bojovať…Dlhý čas predtým ako niečo prilepíme analyzujeme, či sa k sebe hodia farby, vzory a plánujeme každý ďalší krok, lebo nechceme “spraviť chybu”…Nechcem, aby sa aj on bál.

“Nič nedokončí”

Tak za prvé, nie je to “nikdy nič.” Často uskutoční a dokončí svoj nápad. Nevadí, že je iný ako bol môj plán.

A za druhé…no a čo? Veci predsa nemusia byť dokončené. Hlavne, ak to nie je niečo, čo si preňho vymyslel niekto iný. A rozrobený projekt kľudne odložím na neskôr. Ale som pripravená aj keď to “neskôr” nikdy nepríde.

Počas jedného projektu som si pripravila foťák na statív, aby som ho musela špinavými rukami chytať čo najmenej. Autíčka z roliek od toaletného papiera sme nikdy nedokončíli, lebo Samkov záujem sa presunul k diaľkovej spúšti na foťák…Takýchto fotiek vtedy spravil presne 64.

Samko 437

“Nedáva to zmysel”

Niekedy sa stalo, že som celý projekt alebo jeho časť spravila sama, lebo som to chcela mať pekné ako na Pintereste, logické a …no viete…podľa MOJICH predstáv.

Niekedy počujem v mojej hlave “Nedáva to zmysel. máš to celé zle”. Ako jeho posledný obraz. Má na ňom plot nad múrom.

samkove obrazy 01

Tak v takých prípadoch si spomeniem na niekoho ako bol Picasso, Paul Klee alebo na Rothkovu čiernu kaplnku. A radšej nepoviem nič a teším sa, že vie byť originálny.

Čoho sa bojím

Ale jeho najobľúbenejšou aktivitou pri maľovaní je vytláčanie farby z tuby (alebo lepidla). To bol asi môj najväčší problém. Zdalo sa mi, že sa tak zbytočne míňa farba. Bála som sa, že sa to celé rozleje a ja to bude musieť umývať. Mala som vtedy len jedno pravidlo: Nekričať. Ale bola som nervózna, on to vycítil (lebo deti to vedia) a potom už nechcel viac maľovať.

A nech som sa snažila akokoľvek vždy sa niečo zašpinilo. Farba začala stekať, ocitla sa na stene, na parketách, na stole mimo podložky a pod. Starý uterák je kamarát nadovšetko, ale nezachránil úplne všetko.

Dalo mi to veľa práce a sebareflexie, aby som si uvedomila, čo mi na tom vlastne vadí a čo je dôležitejšie. U mňa osobne to bola najhoršia tá predstava neporiadku, upratovania alebo toho, že to upratať nepôjde. Že sa zničia parkety, stôl, na stene ostane šmuha…Asi nie je spôsob, ako tomu zabrániť. Mohli by ste nemaľovať alebo umiestniť dieťa do veľkého balóna.

Ja som “iba”schovávala farby, aby si ich náhodou nezobral sám. Preto na maľovanie dosť zanevrel a nechcel maľovať, ani keď som ho zavolala. Mal z toho strach, lebo ja som ho mala.

Ale to je to, čo ho som ho chcela naučiť? Že čisté parkety sú dôležitejšie ako jeho maľovanie a objavovanie? Malý príklad Samkovho maľovania na stenu:

umenie01

Nedávno sme v našej izbe (máme so Samkom spoločnú pracovňu / herňu) premiestňovali nábytok. Tak som farby vyložila na poličku hneď vedľa stolíka a obľúbenej plastelíny. Trvalo to len dva dni, kým si maľovanie vypýtal sám.

izba

Ale máme pravidlá – staré tričko, podložka, nevyliať na podlahu a pod. Okrem toho už je aj väčší (5 rokov) a s prípadným uprataním by mi pomohol – aspoň symbolicky.

Ale hlavne: Nevyčítať. Sama sebe vravím “stane sa”. A nielen jemu. Je to asi mesiac, čo som naposledy vyliala vodu na maľovanie. A poviem to aj jemu, nahlas. “Stane sa.”

Z(a)baviť (sa) ho. Alebo seba?

Tiež som sa občas pokúsila mu dať nejaký projekt alebo farby s plánom, že ja si vedľa neho budem robiť niečo svoje (organizovať kalendár apod.). Ale ani to nefunguje. Nikdy sa mi nepodarilo uchováť si čisté ruky. Čím bol menší tým boli moje ruky špinavšie. A to dokonca aj keď som ja nemaľovala. Takže nejaký veľký multitasking sa nekonal.

Zistila som, že lepšie je maľovať s ním. Tiež sa zabaviť, uvoľniť svojho malého umelca a patlať farbu na papier/plátno. Pri takom poslednom “uvoľnení sa” vznikol tento obraz (niekedy nabudúce vám ho ukážem celý).

folk obraz 01

A keď sme obkreslovali zo šablón, tak sme vymysleli novú rozprávku o psíčkovi a mačičke. Kradnú nám v nej naše auto…

samkove obrazy 08

a idú na výlet na horu Fudži.

vylet na fudzi

Celé som to nakreslila ja, ale bavili sme sa obaja, lebo Samko vymýšľal ten príbeh.

Učí sa odo mňa

Tiež som sa voľakedy snažila pracovať / tvoriť, keď som bola sama. Večer, keď už bol Peťko doma, keď išli von apod. Viete, aby som mala kľud…

To považujem tiež za chybu a snažím sa ju nejako napraviť. Teraz si už kľudne niečo začnem aj keď sme spolu sami doma. Sú to vždy také projekty, ktoré sa dajú prerušiť, aby som mohla obslúžiť nejaké jeho potreby. Ale už sa párkrát rád pridal. Pozerá sa, čo robím, skúma môj materiál a potom sa ho spýtam, či chce aj on plátno alebo papier. Ešte nedomietol.

Minule mi počas takého skúmania pootváral všetky nálepky, ktorými sú zalepené výrezy Dusty Attic – aby sa mi neskôr ľahšie otvárali. Milé od neho 🙂

Dokonca si všimol, že sa pri tom niekedy natáčam. Tak sa aj on chcel natáčať.

Pri jednom z posledných mojich videí si Samko natočil toto video. Nájdete v ňom veľa ukážok toho, o čom tu píšem.

Malý umelec

A moja posledná rada a poučenie (aj z vlastného detstva, kedy sa také nerobilo)…vystavujte! Neschovávajte si jeho diela do skrinky. Ani ich nevyhadzujte (všetky). Vyhraďte jednu stenu v jeho izbe (alebo aj viac a inde), nabite zopár háčikov a obrázky zaveste. Chladnička alebo nástenka sú skvelé miesta.

samkove obrazy 06

Naučte ho, že jeho diela stoja za to. Možno z neho nebude slávny maliar, ale verím, že tento prístup sa odzrkadlí aj na iných veciach, čo bude robiť. Že jeho práca má zmysel a je hodnotná.

 

Zoznam materiálu:

Trpezlivosť (500mg tbl alebo v kvapkách) užívať perorálne. Dostať kúpiť niekde na poličke v oddelení “Láska k dieťaťu a spol.”

Praktická rada na záver:

Buďte v pohode. Nezačínajte, keď je niekto z vás hladný alebo nejak inak náchylnejší na podráždenie. Pripravte sa čo najlepšie. Ale zároveň si vravte, že nemôžete zachrániť všetko. Je to celé o nastavení mysle. Trénujte sa v tom, zakaždým to bude lepšie.

 

Monika ♥


Zdieľaj alebo like-uj nech sa inšpirujú aj Tvoji priatelia!
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.
Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On PinterestVisit Us On InstagramCheck Our Feed