Posted in Boj s čiernymi dierami: upratujem štúdio

Boj s čiernymi dierami: Papiere na scrapbooking

Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.
Boj s čiernymi dierami: Papiere na scrapbooking Posted on November 4, 2015
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.

Tak, toto je moja zbierka papierov:

organizacia papiere na scrapbooking 05

A ešte mám papiere v týchto dvoch tubách a dvoch krabiciach:

organizacia papiere na scrapbooking 06

A ešte jedna krabica.  Tú Vám radšej ani neukážem 🙂

A je to vonku…som závislák. Ale mám asi radšej slovo zberateľ . No a čo…kto si bez viny, hoď po mne nejaký pekný papier.

Ale hlavné oddelenie je uložené v modrej priehradke z IKEA (z prvej fotky). Teda voľakedy bolo uložené. Časom ten systém nejak zanikol. No pozrite…vianočný papier vedľa letného kvetinkového…

organizacia papiere na scrapbooking 03Nechápem, prečo si tie papiere nevedia zapamätať, že sa majú ukladať do svojho oddelenia a to hneď po skončení projektu.  Ts!

Ale nedávno som si povedala dosť. Hneď po tom, ako som asi 10 minút hľadala jeden konkrétny papier s ružami. Nakoniec ani nebol v šuflíku, ale tam, kde mám papiere na rozrobené projekty, aj keď som ho na žiadny projekt nepoužívala.

Takže nastalo veľké upratovanie s tromi krokmi: 1) nájsť systém, 2) vyrobiť nové predelovače, a nakoniec roztriediť a upratať.

SYSTÉM – TEÓRIA

Napadajú mi tri spôsoby, ako triediť papiere – podľa farby, podľa vzorov / tém a podľa kolekcií. Ešte som videla spomínať triedenie podľa veľkosti, ale len samotná veľkosť nemá podľa mňa veľký zmysel. Skôr len ako doplnkový sytém – uložiť papiere podľa vzory/fabry a v rámci farby podľa veľkosti.

Podľa farby sa výborne trieda jednofarebné papiere. Veď vlastne podľa čoho iného by ste ich aj chceli triediť? Pri vzorovaných papieroch je to trochu náročnejšie, lebo farieb je tam väčšinou viac. Vtedy môžete ukladať podľa prevládajúcej farby. Ale aj tak sa nájdu oriešky. Najhoršie sú papiere, ktoré sú dvojfarebné presne spolovice 🙂

Podľa vzoru / témy je triedenie výhodné ak robite veľa tematický pohľadníc (vianočné, zamilované, pre mužov…) alebo chcete dať projektu konkrétnu náladu alebo štýl (nežná kvetinová, steampunková, ázijská, cestovateľská).

Triedenie podľa kolekcií má jednu obrovskú výhodu, že papiere v kolekcii sú dobre zladené a ktorékoľvek dva idú pekne k sebe. Výborne sa s nimi robia pohľadnice alebo scrapbookové stránky. A také sady majú väčšinou aj vlastné obaly – buď sú lepené alebo v sáčiku a netreba ich špeciálne predelovať alebo chrániť pred zašpinením.

Aby ste lepšie našli tie zladené papiere z kolekcií odporúčam odkladať si predná strany z kolecií, aby ste si mohli vždy pozrieť papiere, ktoré by sa dali zladiť (hm, to asi aj začnem robiť).

Ale pri všetkých sa vám vyskytne otázka – čo s tými, čo neviete jednoznačne zaradiť. Buď majú viac farieb, rôzne vzory z každej strany (napríklad vianočné bývajú často z jednej strany neutrálne – geometrické), alebo nie sú z kolekcie. Podľa čoho ich zaradíte potom?

Jednoduchá a najčastejšia rada na tento problém je uložiť ho podľa tej farby vzoru/ktorý si myslíte, že najskôr použijete. Napríklad vianočný papier na poslednej fotke by som ja nedala do kategórie “vianočné papiere”, lebo sa mi ten vzor nepáči. Ale na druhej strane sú rozkošné červeno-biele bodky, ktoré sa dajú použiť na hocijaký iný projekt, takže by som ho zaradila do červenej alebo geometrickej kategórie.

Ďalšou možnosťou je mať kategóriu na viacfarebné/vzorované papiere – ale naozaj  len tie “nerozhodné”, aby sa vám nerozrástla na jeden veľký chaos, ktorý budete dlho prehľadávať, kým nájdete čo hľadáte.

STARÝ SYSTÉM

Doteraz som mala papiere upratané podľa vzorov. V mojej zbierke som identifikovala tieto kategórie: geometrické, kvetinkové, srdiečka, motýle+vtáčiky a pod, detské, vianočné, vintage, text a noty, ázijské.

organizacia papiere na scrapbooking 02

Vlastne som si takto začala triediť papiere hneď ako som si kúpila tú zásuvku. Ani som o tom veľmi nerozmýšľala. Fungovalo to. Nepotrebovala som mať papiere zladené farebne, lebo ich pri mojich projektoch nakoniec vždy zamaľujem farbou a ide mi o to, aby nejaký zaujímavý vzor presvital cez vrstvu farby.

Keď som potrebovala papier na projekt, prešla som ich a vybrala podľa vzoru ktorý sa mi páči. Kolekcie nepotrebujem, pamätám si ich skoro všetky, (predávam ich). A keď si nepamätám, viem, na ktorej suprovej stránke si ich mám pozrieť 🙂 Ale vždy ich prehľadávam aspoň trošku. Tak som si povedala, že ich môžem prehľadať aj, keď budú uložené podľa farby…

NOVÝ SYSTÉM

Rozhodla som sa to vyskúšať podľa farieb, lebo rozmýšľam, že sa začnem vážnejšie venovať scrapbookingu – akože aj stránkam. Aj na tie pohľadnice som teraz akosi zanevrela. Ale chýba mi to. To je vlastne aj druhý motív tejto mojej organizácie (ten prvý je prozaickejší – už tam bol naozaj neporiadok).

Takže som sa rozhodla pre taký kombinovaný systém: väčšinu papierov uložím podľa farby (10 farieb). A potom budem mať zvlášť kategóriu pre vianočné papiere, farebné – nerozhodnuteľné oriešky, a kategóriu pre vintage obrázky.

STARÉ PREDEĽOVAČE

Oddelenia som mala označené takýmito papierovými záložky. Oni boli vlastne len také provizórne, z nastrihaných pásikov papiera, hore s nadpisom (pozri foto vyššie). Ale bolo to dosť dlho dostačujúce, tak som to neriešila. Zakladala som ich za papiere 12×12, lebo sa dobre opreli.

V rámci kategórie som papiere ešte rozdelila podľa veľkosti – na 12×12, 8×8 a 6×6. To aby som ich vedela lepšie prehľadávať. Papiere 12×12 boli uložené vzadu kategórie a tie vlastne slúžili ako koniec kategórie.

Iné veľkosti som mala v takýchto (tiež narýchlo) nastrihaných obálkach, aby sa dali ľahšie vybrať a aby sa nezamotali a nepokrčili pri manipulácii s tými väčšími papiermi.

organizacia papiere na scrapbooking 04

Toto som chcela zachovať aj v novom systéme…

NOVÉ PREDEĽOVAČE

Tak som na predeľovanie zase použila obálky. Konkrétne tvrdé kartónové obálky A4, v ktorých zvyčajne posielam tovar (takže ich mám doma nejakú zásobu).

Obálky sú trochu vyššie ako tá zásuvka, takže som ich najprv musela skrátiť.

organizacia papiere na scrapbooking 07

Potom som jednu “prednú” stranu oobálky odrezala. Nechala len 10cm aby sa vytvorilo vrecko pre papiere menšie ako 12×12.

organizacia papiere na scrapbooking 08

organizacia papiere na scrapbooking 09

Ale chcela som použiť tú záklopku z obálku ako štítok, tak som ju nalepila naspäť.

organizacia papiere na scrapbooking 10

Potom som na štítok nalepila farebné pásiky, aby označovali jednotlivé farebné oddelenia. Úplne naľavo je štítok pre vianočné oddelenie a úplne napravo pre farebné-nerozhodnuteľné oddelenie.

organizacia papiere na scrapbooking 11

No a to je vlastne celé. Stačí upratať túto strašidelnú kopu:

organizacia papiere na scrapbooking 12

Uprostred upratovania to vyzeralo asi takto:

organizacia papiere na scrapbooking 14

VÝSLEDOK

Takto vyzerajú tie vrecká na menšie papiere:

organizacia papiere na scrapbooking 13

A takto vyzerajú jednotlivé oddelenia. Toto je fialové oddelenie – na jeho začiatku je tá obálka a menšie papiere.

papiere na scrapbooking upratane 02

Za obálkou sú veľké papiere:

papiere na scrapbooking upratane 03

Za nimi jednofarebné papiere (tiež fialové). Papiere veľkosti A4 mám v euroobaloch a 12×12 samostatne. Keď sa zmenšia, pôjdu tiež do obalu.

papiere na scrapbooking upratane 04

A za nimi už nasleduje oddelenie pre ďalšiu farbu…

papiere na scrapbooking upratane 05hm… naozaj? žltá? Asi budem musieť ešte poprehadzovať farby. To viete, OCD nepustí.

Založila som ešte jedno oddelenie pre “obrázky, tagy a ústredné motívy” (musím vymyslieť lepší názov. Tento je ako z nejakých budovateľských čias):

papiere na scrapbooking upratane 06

A kategória orieškov – papierov, ktoré majú veľa farieb a žiadnu z nich “poriadne”:

papiere na scrapbooking upratane 07

A takto pekne to vyzerá hneď po uprataní:

papiere na scrapbooking upratane 08

Výhodou,ktorú som si všimla hneď je, že sú kategórie menšie ako predtým a ľahšie sa prehľadávajú, lebo netreba prechádzať veľa papierov naraz.

A povedala som si, že budem papiere ukladať na miesto po skončení projektu. Kým projekt skončí čakajú na poličke s rozrobenými projektami. Takýto sľub som si vlastne dala už voľakedy, keď som tú poličku zriadila. A tých papierov je tam niekedy tak veľa a niekedy sa ponáhľam a nechce sa mi ich triediť…a potom musím o tom napísať takýto článok 🙂 Nemám na to recept, proste sa len musím nejak prekonať a uložiť ich. A ak by ste mali nejaký 100% tip ako papiere udržať v systéme, napíšte mi.

Opýtajte sa ma tak o pol roka, ako to vyzerá 🙂

ŠPECIÁLNE PAPIERE

Malé papiere z tých malých krabičiek som tiež pretriedila a dala do iných krabičiek. Tým ešte musím nájsť dôstojné miesto niekedy neskôr.

papiere na scrapbooking upratane 10

Na upratanie veľkých som ešte nenabrala odvahu. Ale asi ich nechám v tých tubách, lebo sú veľké. Dokonca pridám ešte jednu na tie hanji papiere.

ZBYTKY

Ďalším problémom, ktorý po čase vyvstane každému, kto papiere aspoň trochu používa, je čo so zbytkami. Kam ich odkladať a ako ich použiť.

Vyhadzaovať mi ich je ľúto, ale keďže nemajú systém, povaľujú sa kade-tade. Najlepším systémom, čo som zatiaľ vymyslela bola krabička, kam som zbytky hádzala po skončení projektu. Ale časom sa z nej stala krabička na kadečo…ako to môžete vidieť na tejto fotke. Šnúrky, kocka, magnetka s odpadnutým magnetom, predné stránky z kolekcií, foto papier…

organizacia papiere na scrapbooking 01

Ale nemám nič lepšie, takže asi krabičku zachovám. A pôjde do nej všetko, čo je príliš malé do obálky/predelovačov a zapadlo by to tam. Po skončení upratovania mi zbierka zbytkov trochu narástla:

papiere na scrapbooking upratane 09

Takže ich použijem v niektorom z najbližších projektov.

Vy si ako ukladáte papiere? Napíšte mi. Alebo ak máte blog alebo obrázok môžete vložiť linku pod článkom.

Monika ♥
Zdieľaj alebo like-uj nech sa inšpirujú aj Tvoji priatelia!
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.
Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On PinterestVisit Us On InstagramCheck Our Feed