Toto je prvý diel 5-dielneho seriálu, v ktorom ukazujem, ako pracovať s ultra-vysokým embosovacím práškom.
-
Linky na ostatné diely nájdete dole pod článkom
-
Pozrite si aj 2-dielny video seriál o embosovacích práškoch. Nájdete ho tu a tu.
Nedávno pribudol v CreaMia e-shope ultra vysoký embosovací prášok. V tomto malom teste sa pozrieme na to, ako sa ultra-vysokým embosovacím práškom pracuje a ukážeme si zopár techník, ktorým môžete obohatiť svoj repertoár. Techniky sa Vám hodia aj pri scrapbookingu aj pri mixed media projektoch.

Ako pracovať s ultra-vysokým embosovacím práškom
Technika práce s ultra-vysokým embosovacím práškom je v zásade rovnaká ako s normálnym embosovacím práškom. Kompletný postup:
- Na želanú plochu naneste embosovací atrament z podušky
- Embosovací atrament posypte embosovacím práškom, opatrne odstránime prebytočný prášok (ten vrátime do kelímka)
- Embosovací prášok na projekte zahrejeme teplovzdušnou pištoľou. Zahrievame, dokiaľ sa všetky zrná neroztopia a plocha ostane lesklá a hladká.
- Necháme pár sekúnd vychladnúť.
A hotovo….alebo žeby nie? Možno si vravíte, že zatiaľ to vyzerá ako obyčajný embosovací prášok. A na čo by som si ho teda kupovala, keď už mám doma iný embosovací prášok. Povedzme si teraz aký je teda rozdiel medzi ultra-vysokým a normálnym embosovacím práškom.
Aký je rozdiel medzi ultra-vysokým a normálnym embosovacím práškom
Ultra vysoký prášok sa – ako už názov napovedá – zataví a ostane ultra-vysoký, približne 3 x vyšší ako normálne embosovacie prášky. Normálny embosovací prášok ostane po zatavení na papieri takmer nehmatateľný, cítite ho len ako lesklú plochu, ale nie ako “kopček”. Ultra vysoký embosovací prášok je citeľný aj hmatom aj viditeľne vyšší, plocha je hrubšia. Ultra vysoký embosovací prášok sa dá aj vrstviť na seba a čím viac vrstiev, tým vyšší a viditeľnejší efekt. Takýto vysoký efekt sa s normálnymi embosovacími práškami robiť nedajú. Na fotke bižšie vidíte rozdiel po jednej vrstve.

Rozdiel zbadáte hneď po otvorení kelímka s práškom. Ultra-vysoký embosovací prášok má veľké zrná, vďaka ktorým môže ostať taký vysoký aj po tom, ako sa roztečie. Porovnajte si na obrázku.

Ako použiť ultra-vysoký embosovací prášok
Ultra-vysoký embosovací prášok má svoje špecifické použitie a aj svoje obmedzenie. Použitie aj obmedzenie ultra-vysokého embosovacieho prášku vyplýva z charakteru zŕn. Tým, že zrná ultra-vysokého embosovacieho prášku sú také veľké (pozri foto vyššie) ťažšie priľne na embosovací atrament. Na fotke nižšie vidíte pokrytie =========


Z toho vyplývajú dve veci:
Keďže sú zrná ultra-vysokého embosovacieho prášku horšie “prilepené” k embosovaciemu atramentu, pri zahrievaní teplovzdušnou pištoľou ich prúd vzduchu z pištole ľahšie odfúkne. V týchto prípadoch odporúčam dve veci:
- zahrievajte zospodu, ak je to možné alebo
- zahrievajte na nižšom stupni fúkania (záleží od vašej teplovzdušnej pištole).
Ultra-vysoký embosovací prášok sa nedá použiť na pečiatky s jemným vzorom a je to dokonca ťažšie aj s pečiatkami s veľkým vzorom. Pozrite si na fotkách nižšie koľko ultra-vysokého embosovacieho prášku priľne k odtlačku pečiatky s jemným vzorom (noty) a s veľkým vzorom (brokátový kvetinový vzor). Použila som embosovací atrament Wow! a nemám ho ešte suchý.


Viem, že zatiaľ ultra vysoký embosovací prášok nevyzerá veľmi užitočne, uznávam. Ale vydržte. Ukážeme si 4 techniky, ktoré vás presvedčia, že sa oplatí.
Techniky sa objavia v najbližších štyroch týždňoch (30.1.-20.2.2019), stačí kliknúť na nápis techniky a zobrazí sa Vám jej popis.
Technika pečiatkovania do ultra-vysokého embosovacieho prášku Efekt popraskaného skla Perličky z ultra-vysokého embosovacieho prášku Efekt zaliatia do skla alebo do jantáru
Jednotlivé techniky si ukážeme v najbližších štyroch týždňoch. Po kliknutí na názov techniky sa dostanete k článku a jej popisu.
Budem rada, keď mi napíšete, či poznáte alebo máte odma ultra-vysoký embosovací prášok? Máte s ním njeaké skúsenosti? Ako sa Vám s ním pracuje? Alebo naopak, je to pre Vás novinka?
Napíšte mi!
Ultra-vysoký embosovací prášok (a aj metalické, farebné a priehľadné) nájdete v CreaMia e-shope.
PS: Pozrite si aj môj video seriál s technikami a tipmi ako pracovať s “normálnymi” embosovacími práškami. Druhý diel seriálu nájdete tu.
Monika ♥