Posted in Galéria CreaMia Recenzie, novinky, otázky

Ako farbiť lepenkové výrezy

Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.
Ako farbiť lepenkové výrezy Posted on May 11, 20162 Comments
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.

Odkedy som sa zoznámila s lepenkovými výrezmi značky Dusty Attic, zamilovala som sa do nich. A, verte, bolo to dávno pred tým, ako sa objavili v CreaMia shope. Dnes už si bez nich neviem predstaviť tvorenie.

V tomto článku vám chcem ukázať ako všelijako sa dajú nafarbiť. Porovnáme niektoré druhy farieb a pozrieme sa ako to na tej šedo-hnedej lepenke vyzerá.

Akrylové farby a gesso

Akrylové farby sú skvelé na dodanie farby. Na nasledujúcej fotke môžete vidieť výrezy nafarbené akrylovou farbou nanášanou tupovacím štetcom (vľavo), gessom nanášaným tupovacím štetcom (v strede) a akrylovou farbou nanášanou štetcom (vpravo).

Rozdiel medzi kolieskom naľavo a napravo je dosť veľký však? Je to práve kvôli tomu tupvaciemu štetcu, keďže je z peny, mám malé jamky, v ktorých sa farba drží a viacej sa jej odtlačí na plochu. Zato štetcom na maľovanie môžete tú farbu rozotrieť do tenkej vrstvy. Dokonca by som povedala, že musíte, lebo na hrubšej vrstve by vám ostali viditeľné ťahy štetcom.

ako farbit lepenkove vyrezy 02

Navyše pri štetci na maľovanie hrozí, že sa farba zachytí o okraje a zaschne tam. Tu som to naschvál neutrela. Na takomto koliesku by to ani nebol veľký problém, horšie je to s viac členitými výrezmi, kde sa to utiera ťažšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 03

Tupovací štetec nechá takú trochu hrboľatú štruktúru, ktorá savytborí tým, že sa štetec dvíha hore dole. Čo môže byť zaujímavý efekt. Nevýhodou je aj to, že vám tupovací štetec zafarbí aj trochu hrany výrezu.

ako farbit lepenkove vyrezy 04

Jeden z mojich posledných projektov, na ktorom som použila výrezy farbené tupovacím štetcom:

lepenkove vyrezy farbene tupovacim stetcom

Atramentové podušky

Atramentové podušky sú ďalší skvelý spôsob, ako dodať výrezom farbu. Avšak pozor! Výrezy sú savé (sú predsa z papiera) a aj dosť hrubé, čo znamená, že nasajú dosť atramentu. Rozhodne nečakajte, že po nafarbení bude mať ozdoba farbu ako z podušky. Farba zbledne, lebo ju nasaje lepenka a navyše aj zmení farby, lebo bude trochu presvitať tá šedá lepenka. Ale je to skvelý a jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť vintage efekt.

Na obrázku vidíte dve lepenkové kolieska nafarbené atramentom Distress Ink – Broken China (naľavo) a Memento Dew Drops (napravo). Vedľa koliesok sú aj na bielom papieri ukážky farieb priamo z podušky, aby ste lepšie videli, ako sa farba zmenila na koliesku.

ako farbit lepenkove vyrezy 16

To isté sa stane aj s opečiatkovaným atramentom – vybledne a trochu sa rozpije.

ako farbit lepenkove vyrezy 07

Atramenty na farbenie ozdôb som použila napríklad na tomto valentínskom projekte (video návod si môžete pozrieť tu):

lepenkove vyrezy farbene atramentovou poduskou

Embosovací prášok

Embosovací prášok je mňamka. Je to jedna z mojich najbľúbenejších metód farbenia. Sú z neho skvelé nepravidelné (a nepredvídateľné) výsledky.

Nalepšie je pokryť práškom celú plochu. Dodá to ozdobe akoby ďalší rozmer, lebo prášok vytvorí malé priehlbinky a hrbolčeky.

ako farbit lepenkove vyrezy 10 ako farbit lepenkove vyrezy 11

Nevýhodou tejto metódy je to, čo sa stane s poduškou s embosovacím atramentom. Najjednoduchšie totiž je položiť celú ozdobu na podušku pritlačiť a tak ju pokryť atramentom. Ale výrezy sú vypaľované laserom a tie hnedé okraje sú doslova spáleniny. A tie vám potom trochu zašpinia podušku. Moja vyzerá takto (ehm):

ako farbit lepenkove vyrezy 12

Pre tento test som vyskúšala nanášať embosovací atrament pomocou pečiatky. Vlastne som to vyskúšala prvýkrát a hneď som aj objavila jeden zádrheľ. Keď je pečiatka tenká, atramentu sa nanesie menej a veľmi rýchlo sa vsaje do lepenky (asi ako farebné atramenty, o ktorých som písala vyššie). A vzor na pečiatke potom nie je tak dobre viditeľný.

Lepšie by to asi vyzeralo s pečiatkou, čo má väčšie plochy. Ak by som najrv koliesko zafarbila, embosovací atrament by sa tak rýchlo (alebo vôbec) nevsiakol a text by vyšiel oveľa lepšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 08

Embosovacím atramentom som farbila figurínu na tomto zrkadle:

lepenkove vyrezy farbene embosovacim praskom

Vodovkové pastely Marabu Art Crayon

Toto bol fakt len taký pokus. Ale nevyzerá to zle. Farby ostan[ sýtejšie ako pri použití atramentu, aj keď ich som ich rozmazala štetcom a vodou.

Takto vyzerajú, keď ich nanesiete priamo z pera:

ako farbit lepenkove vyrezy 13

Rozmazané prstom:

ako farbit lepenkove vyrezy 14

A rozotreté vodou a štetcom

ako farbit lepenkove vyrezy 15

To rozmazanie prstom je podľa mňa nejlepší efekt. Tým, že tam nepridáte vodu, ostane farba v podstate na povrchu a nevsaje sa tak do lepenky. Ako sa to stalo po rozotretí mokrým štetcom.

Modelovacie pasty, šablóny

Prvou vecou, čo som chcela vyskúšať je modelovacia pasta nanášaná cez šablónu. A funguje to. za predpokladu, že máte dosť veľkú plochu alebo dosť malý vzor na šablóne, môžete vytvoriť zaujímavý efekt.

ako farbit lepenkove vyrezy 17

Nafarbené atramentami Distress Ink to vyzerá ešte zaujímavejšie, lebo atrament inak chytí na modelovaciu pastu ako na lepenku:

ako farbit lepenkove vyrezy 20

A modelovacia pasta s pieskovým efektom. Rozmýšľam nad projektom s týmito ázijskými lampami. Oni sa reálne vyrábajú  kameňa. Tak som chcela aj ja dosiahnuť taký kamenný efekt a napadlo mi, že použijem pieskovú modelovaciu pastu.

Dosť ťažko sa to nanášalo v tom mieste, kde sú tie dierky v strede. Ale vyzerá to celkom dobre.

ako farbit lepenkove vyrezy 19 ako farbit lepenkove vyrezy 21

Ešte to možno trochu prifarbím, aby to vyzeralo trochu zašpinené, ako keby to stálo roky v záhrade na daždi a snehu a bude to skvelé…asi takto:

ako farbit lepenkove vyrezy 20

Hrdzavejúci prášok od Dusty Attic

Hrdzavejúci prášok je vec, ktorú nemôžem dosť odporučiť. Je skvelý a veľmi ada ho používam. Jeden z prvých projektov s lepenkovými výrezmi Dusty Attic bol práve s hrdzavejúcim práškom. Nebudem sa tu opakovať, môžete si pozrieť toto staršie video:

Robila som toho draka potom ešte raz, na želanie v “mužských” farbách.

lepenkove vyrezy farbene hrdzavejucim praskom

Farby v spreji – Marabu Art Spray

Jediné, na čo si treba dávať pozor – nielen s hrdzavejúcim práškom, ale aj pri farbení – je vlhkosť. Tie výrezy sú z papiera, papiera navlhne. Ak navlhne naozaj veľmi (necháte to ponorené v pohári s vodou ap.), môže sa ozdoba dokonca rozpadnúť. Začnú sa z nej olupovať jednotlivé vrstvy, z ktorých je tá lepenka vystavaná. Ale to je asi veľmi extrémny prípad.

Za normálnych okolností sa farba priliš vpije, ak použijete dve, tak sa príliš zlejú a neyniknú.

Na tejto fotke je koliesko tesne po nastriekaní dvoch farieb zo spreja – Marabu Art Spray Karibik a Mandarine (farby okolo).

ako farbit lepenkove vyrezy 21

Na tejto je farba už uschnutá. Môžete porovnať s pôvodnou farbou lepenky aj s uschnutou farbou na bielom papieri.

ako farbit lepenkove vyrezy 22

Väčšie ozdoby sa môžu vďaka vlhkosti ohnúť. To sa mi stalo s lampou po nanesení modelovacej pasty (alebo aj s drakom – pozri video). Predpokladám, že so sprejmi by bolo to prehnutie ešte väčšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 18

Nie je to nejaký veľký problém, ak chcete ozdobu potom nalepiť na nejaký pevný povrch (napríklad draka na dosky zápisníka). Ale ak by ste ju chceli použiť samostatne alebo iba na tenšom papieri, môže to byť problém.

Dúfam, že vám tento mallý test pomohol a ukázal vám nové možnosti.

Zoznam materiálu:Galéria CreaMia

CM_galeria01_800Dúfam, že vás tento malý test inšpiroval. Ak hej, vedzte, že je otvorený pre vkladanie Vašich projektov do Galérie CreaMia (do 30.novembra 2016).

Vkladať môžete hocijaký projekt, v ktorom ste použili nafarbené lepenkové výrezy. 

Po vložení projektu môžete získať zľavu na nákup na www.CreaMia.sk. Tu si prečítajte, čo to je a ako to funguje.

Teším sa na Vaše fotky! Linky vkladajte tu (kliknite na “Click here to enter”): 

 

Monika ♥


Zdieľaj alebo like-uj nech sa inšpirujú aj Tvoji priatelia!
Stalo sa to síce len pred pár rokmi, ale viem, že je to pravá láska. Áno, hovorím o papieri. Učaroval mi. Rada sa ho dotýka, pozerám sa naňho a niekedy ho dokonca ovoniavam. Ale na druhú stranu…nie som spokojná, kým ten papier (a svoje ruky) aspoň trochu nezapatlám farbami. Viete…nechať na ňom svoju značku, kúsok mňa. A tak som prišla na to, že existuje niečo ako “mixed media”. A že to som vlastne ja.

2 comments

    1. Ďakujem Katka. Robím ich aj pre seba, tiež si občas niečo potrebujem vyskúšať. Teraz som potrebovala otestovať hlavne tú pieskovú pastu 🙂

Comments are closed.

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On PinterestVisit Us On InstagramCheck Our Feed