finders keepers pohladnice 01

Enjoy the little things (pohľadnice)

V nedávnej recenzii značky KaiserCraft som sa priamo vo videu hrala s nápadom na pohľadnicu. Vo videu som hovorila o tom, aké skvelé sú kolekcie ich na tvorenie,  pretože sú založené na papieroch a papierových ozdobách!

A presne tak som tie pohľadnice aj spravila. Použila som papiere a ozdoby (collectables) z jednej kolekcie. Z iných značiek som použila len kúsok čipky, šnúrky a papierovú čipku na podloženie.

finders keepers pohladnice 01

Žltú pohľadnicu som hneď aj poslala Dianne do Austrálie v rámci kreatívnej výmeny KaiserCraft Exchange. (Už sa teším čo príde mne!)

finders keepers pohladnice 02

Modrá pohľadnica by kľudne mohla byť aj pre muža, čo myslíte?

finders keepers pohladnice 03

Viac fotiek si môžete pozrieť tu:

Použitý materiál:Prajem Vám pekný víkend! Nezabudnite sa tešiť z malých vecí!

Monika ♥
more or less love 05

LOVE eternally

Máj je jeden z mojich naobľúbenejších mesiacov. Konečne je tu jar, niekedy skoro leto. Jahody začínajú chutiť ako naozaj. Mám meniny a to znamená, že dostanem koláč. A oslavujeme výročie. Tento rok už ôsme…skoro ako večnosť :-)

more or less love 05

Viac detailov:

Veľa lásky aj vám!

Zoznam materiálu:Nápis sa dá aj kúpiť v mojej sashe galérii.

Monika ♥
ako farbit lepenkove vyrezy 09

Ako farbiť lepenkové výrezy

Odkedy som sa zoznámila s lepenkovými výrezmi značky Dusty Attic, zamilovala som sa do nich. A, verte, bolo to dávno pred tým, ako sa objavili v CreaMia shope. Dnes už si bez nich neviem predstaviť tvorenie.

V tomto článku vám chcem ukázať ako všelijako sa dajú nafarbiť. Porovnáme niektoré druhy farieb a pozrieme sa ako to na tej šedo-hnedej lepenke vyzerá.

Akrylové farby a gesso

Akrylové farby sú skvelé na dodanie farby. Na nasledujúcej fotke môžete vidieť výrezy nafarbené akrylovou farbou nanášanou tupovacím štetcom (vľavo), gessom nanášaným tupovacím štetcom (v strede) a akrylovou farbou nanášanou štetcom (vpravo).

Rozdiel medzi kolieskom naľavo a napravo je dosť veľký však? Je to práve kvôli tomu tupvaciemu štetcu, keďže je z peny, mám malé jamky, v ktorých sa farba drží a viacej sa jej odtlačí na plochu. Zato štetcom na maľovanie môžete tú farbu rozotrieť do tenkej vrstvy. Dokonca by som povedala, že musíte, lebo na hrubšej vrstve by vám ostali viditeľné ťahy štetcom.

ako farbit lepenkove vyrezy 02

Navyše pri štetci na maľovanie hrozí, že sa farba zachytí o okraje a zaschne tam. Tu som to naschvál neutrela. Na takomto koliesku by to ani nebol veľký problém, horšie je to s viac členitými výrezmi, kde sa to utiera ťažšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 03

Tupovací štetec nechá takú trochu hrboľatú štruktúru, ktorá savytborí tým, že sa štetec dvíha hore dole. Čo môže byť zaujímavý efekt. Nevýhodou je aj to, že vám tupovací štetec zafarbí aj trochu hrany výrezu.

ako farbit lepenkove vyrezy 04

Jeden z mojich posledných projektov, na ktorom som použila výrezy farbené tupovacím štetcom:

lepenkove vyrezy farbene tupovacim stetcom

Atramentové podušky

Atramentové podušky sú ďalší skvelý spôsob, ako dodať výrezom farbu. Avšak pozor! Výrezy sú savé (sú predsa z papiera) a aj dosť hrubé, čo znamená, že nasajú dosť atramentu. Rozhodne nečakajte, že po nafarbení bude mať ozdoba farbu ako z podušky. Farba zbledne, lebo ju nasaje lepenka a navyše aj zmení farby, lebo bude trochu presvitať tá šedá lepenka. Ale je to skvelý a jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť vintage efekt.

Na obrázku vidíte dve lepenkové kolieska nafarbené atramentom Distress Ink – Broken China (naľavo) a Memento Dew Drops (napravo). Vedľa koliesok sú aj na bielom papieri ukážky farieb priamo z podušky, aby ste lepšie videli, ako sa farba zmenila na koliesku.

ako farbit lepenkove vyrezy 16

To isté sa stane aj s opečiatkovaným atramentom – vybledne a trochu sa rozpije.

ako farbit lepenkove vyrezy 07

Atramenty na farbenie ozdôb som použila napríklad na tomto valentínskom projekte (video návod si môžete pozrieť tu):

lepenkove vyrezy farbene atramentovou poduskou

Embosovací prášok

Embosovací prášok je mňamka. Je to jedna z mojich najbľúbenejších metód farbenia. Sú z neho skvelé nepravidelné (a nepredvídateľné) výsledky.

Nalepšie je pokryť práškom celú plochu. Dodá to ozdobe akoby ďalší rozmer, lebo prášok vytvorí malé priehlbinky a hrbolčeky.

ako farbit lepenkove vyrezy 10 ako farbit lepenkove vyrezy 11

Nevýhodou tejto metódy je to, čo sa stane s poduškou s embosovacím atramentom. Najjednoduchšie totiž je položiť celú ozdobu na podušku pritlačiť a tak ju pokryť atramentom. Ale výrezy sú vypaľované laserom a tie hnedé okraje sú doslova spáleniny. A tie vám potom trochu zašpinia podušku. Moja vyzerá takto (ehm):

ako farbit lepenkove vyrezy 12

Pre tento test som vyskúšala nanášať embosovací atrament pomocou pečiatky. Vlastne som to vyskúšala prvýkrát a hneď som aj objavila jeden zádrheľ. Keď je pečiatka tenká, atramentu sa nanesie menej a veľmi rýchlo sa vsaje do lepenky (asi ako farebné atramenty, o ktorých som písala vyššie). A vzor na pečiatke potom nie je tak dobre viditeľný.

Lepšie by to asi vyzeralo s pečiatkou, čo má väčšie plochy. Ak by som najrv koliesko zafarbila, embosovací atrament by sa tak rýchlo (alebo vôbec) nevsiakol a text by vyšiel oveľa lepšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 08

Embosovacím atramentom som farbila figurínu na tomto zrkadle:

lepenkove vyrezy farbene embosovacim praskom

Vodovkové pastely Marabu Art Crayon

Toto bol fakt len taký pokus. Ale nevyzerá to zle. Farby ostan[ sýtejšie ako pri použití atramentu, aj keď ich som ich rozmazala štetcom a vodou.

Takto vyzerajú, keď ich nanesiete priamo z pera:

ako farbit lepenkove vyrezy 13

Rozmazané prstom:

ako farbit lepenkove vyrezy 14

A rozotreté vodou a štetcom

ako farbit lepenkove vyrezy 15

To rozmazanie prstom je podľa mňa nejlepší efekt. Tým, že tam nepridáte vodu, ostane farba v podstate na povrchu a nevsaje sa tak do lepenky. Ako sa to stalo po rozotretí mokrým štetcom.

Modelovacie pasty, šablóny

Prvou vecou, čo som chcela vyskúšať je modelovacia pasta nanášaná cez šablónu. A funguje to. za predpokladu, že máte dosť veľkú plochu alebo dosť malý vzor na šablóne, môžete vytvoriť zaujímavý efekt.

ako farbit lepenkove vyrezy 17

Nafarbené atramentami Distress Ink to vyzerá ešte zaujímavejšie, lebo atrament inak chytí na modelovaciu pastu ako na lepenku:

ako farbit lepenkove vyrezy 20

A modelovacia pasta s pieskovým efektom. Rozmýšľam nad projektom s týmito ázijskými lampami. Oni sa reálne vyrábajú  kameňa. Tak som chcela aj ja dosiahnuť taký kamenný efekt a napadlo mi, že použijem pieskovú modelovaciu pastu.

Dosť ťažko sa to nanášalo v tom mieste, kde sú tie dierky v strede. Ale vyzerá to celkom dobre.

ako farbit lepenkove vyrezy 19 ako farbit lepenkove vyrezy 21

Ešte to možno trochu prifarbím, aby to vyzeralo trochu zašpinené, ako keby to stálo roky v záhrade na daždi a snehu a bude to skvelé…asi takto:

ako farbit lepenkove vyrezy 20

Hrdzavejúci prášok od Dusty Attic

Hrdzavejúci prášok je vec, ktorú nemôžem dosť odporučiť. Je skvelý a veľmi ada ho používam. Jeden z prvých projektov s lepenkovými výrezmi Dusty Attic bol práve s hrdzavejúcim práškom. Nebudem sa tu opakovať, môžete si pozrieť toto staršie video:

Robila som toho draka potom ešte raz, na želanie v “mužských” farbách.

lepenkove vyrezy farbene hrdzavejucim praskom

Farby v spreji – Marabu Art Spray

Jediné, na čo si treba dávať pozor – nielen s hrdzavejúcim práškom, ale aj pri farbení – je vlhkosť. Tie výrezy sú z papiera, papiera navlhne. Ak navlhne naozaj veľmi (necháte to ponorené v pohári s vodou ap.), môže sa ozdoba dokonca rozpadnúť. Začnú sa z nej olupovať jednotlivé vrstvy, z ktorých je tá lepenka vystavaná. Ale to je asi veľmi extrémny prípad.

Za normálnych okolností sa farba priliš vpije, ak použijete dve, tak sa príliš zlejú a neyniknú.

Na tejto fotke je koliesko tesne po nastriekaní dvoch farieb zo spreja – Marabu Art Spray Karibik a Mandarine (farby okolo).

ako farbit lepenkove vyrezy 21

Na tejto je farba už uschnutá. Môžete porovnať s pôvodnou farbou lepenky aj s uschnutou farbou na bielom papieri.

ako farbit lepenkove vyrezy 22

Väčšie ozdoby sa môžu vďaka vlhkosti ohnúť. To sa mi stalo s lampou po nanesení modelovacej pasty (alebo aj s drakom – pozri video). Predpokladám, že so sprejmi by bolo to prehnutie ešte väčšie.

ako farbit lepenkove vyrezy 18

Nie je to nejaký veľký problém, ak chcete ozdobu potom nalepiť na nejaký pevný povrch (napríklad draka na dosky zápisníka). Ale ak by ste ju chceli použiť samostatne alebo iba na tenšom papieri, môže to byť problém.

Dúfam, že vám tento mallý test pomohol a ukázal vám nové možnosti.

Zoznam materiálu:Galéria CreaMia

CM_galeria01_800Dúfam, že vás tento malý test inšpiroval. Ak hej, vedzte, že je otvorený pre vkladanie Vašich projektov do Galérie CreaMia (do 30.novembra 2016).

Vkladať môžete hocijaký projekt, v ktorom ste použili nafarbené lepenkové výrezy. 

Po vložení projektu môžete získať zľavu na nákup na www.CreaMia.sk. Tu si prečítajte, čo to je a ako to funguje.

Teším sa na Vaše fotky! Linky vkladajte tu (kliknite na “Click here to enter”): 

 

Monika ♥
samkove obrazy 01

Poučenia netrpezlivej matky z tvorenia s dieťaťom

Tvorenie je súčasťou mojej práce. Ale asi ani keby som “nemusela” tvoriť, chcela by som, aby sme so Samkom tvorili. A tak keď bol dosť veľký, aby udržal v ruke štetec alebo ceruzku, začali sme.

Toto bol jeho prvý väčší projekt.

SamkovObraz I 047

Maľoval ho farbami na prsty… SamkovObraz I 031

Návod nájdete tu.

Potom nasledovalo veľa iných projektov…alebo aspoň plánov na projekty. Lebo nie všetky vyšli ako mali, mnohé sme nedokončili a dosť veľa sme ani nezačali. Lebo keď tvoríte s dieťatom, nie je nič isté. A o tom by som chcela dnes napísať.

“Nerobí čo má”

Mala som také nadšenie z každého projektu, ktorý som videla na Pintereste. Aj ja som ich chcela mať také pekné. Ale rovno vám vravím…zabudnite na to. Možno ho ani nedokončíte. Lebo uprostred projektu zistíte, že dieťa pracuje na úplne inom projekte. A tak namiesto akvária z krabice maľuje svoje autíčka, aby vyzerali ako Lightning McQueen. Je jedno, koľko Lightningov doma má. Alebo čo tak skúsiť vylievanie vodu z pohára na paletu? Alebo si mazať farbu na ruky…

Priznám sa, že som mala veľký problém sa udržať , keď som so Samkom začínala tvoriť (hlavne maľovať). A občas som sa ani neudržala a snažila som sa ho “usmerňovať”, čo má a nemá robiť. Lebo naozaj robil všetky tieto veci, čo som napísala vyššie. Niekedy ich ešte robí. Autíčka vylepšuje stále.

img_0184

Dnes už mu nebránim, aby robil “niečo iné”.  Je to niečo, čo ho napadne, zaujme, chce vyskúšať. Inými slovami…je tvorivý, má nápady a chce ich zrealizovať. Majú to byť projekty preňho, nie pre mňa. A že to to všetko patrí k objavovaniu. Je to to povestné detské hranie a sloboda, ktoré by sme aj my chceli vedieť, aby sme vedeli lepšie tvoriť

Sú to veci, ktoré nám potom chýbajú v dospelosti, v práci alebo osobnom živote. Koľko z nás (ja tiež) musí o svoju kreativitu a odvahu niečo vytvoriť teraz ťažko bojovať…Dlhý čas predtým ako niečo prilepíme analyzujeme, či sa k sebe hodia farby, vzory a plánujeme každý ďalší krok, lebo nechceme “spraviť chybu”…Nechcem, aby sa aj on bál.

“Nič nedokončí”

Tak za prvé, nie je to “nikdy nič.” Často uskutoční a dokončí svoj nápad. Nevadí, že je iný ako bol môj plán.

A za druhé…no a čo? Veci predsa nemusia byť dokončené. Hlavne, ak to nie je niečo, čo si preňho vymyslel niekto iný. A rozrobený projekt kľudne odložím na neskôr. Ale som pripravená aj keď to “neskôr” nikdy nepríde.

Počas jedného projektu som si pripravila foťák na statív, aby som ho musela špinavými rukami chytať čo najmenej. Autíčka z roliek od toaletného papiera sme nikdy nedokončíli, lebo Samkov záujem sa presunul k diaľkovej spúšti na foťák…Takýchto fotiek vtedy spravil presne 64.

Samko 437

“Nedáva to zmysel”

Niekedy sa stalo, že som celý projekt alebo jeho časť spravila sama, lebo som to chcela mať pekné ako na Pintereste, logické a …no viete…podľa MOJICH predstáv.

Niekedy počujem v mojej hlave “Nedáva to zmysel. máš to celé zle”. Ako jeho posledný obraz. Má na ňom plot nad múrom.

samkove obrazy 01

Tak v takých prípadoch si spomeniem na niekoho ako bol Picasso, Paul Klee alebo na Rothkovu čiernu kaplnku. A radšej nepoviem nič a teším sa, že vie byť originálny.

Čoho sa bojím

Ale jeho najobľúbenejšou aktivitou pri maľovaní je vytláčanie farby z tuby (alebo lepidla). To bol asi môj najväčší problém. Zdalo sa mi, že sa tak zbytočne míňa farba. Bála som sa, že sa to celé rozleje a ja to bude musieť umývať. Mala som vtedy len jedno pravidlo: Nekričať. Ale bola som nervózna, on to vycítil (lebo deti to vedia) a potom už nechcel viac maľovať.

A nech som sa snažila akokoľvek vždy sa niečo zašpinilo. Farba začala stekať, ocitla sa na stene, na parketách, na stole mimo podložky a pod. Starý uterák je kamarát nadovšetko, ale nezachránil úplne všetko.

Dalo mi to veľa práce a sebareflexie, aby som si uvedomila, čo mi na tom vlastne vadí a čo je dôležitejšie. U mňa osobne to bola najhoršia tá predstava neporiadku, upratovania alebo toho, že to upratať nepôjde. Že sa zničia parkety, stôl, na stene ostane šmuha…Asi nie je spôsob, ako tomu zabrániť. Mohli by ste nemaľovať alebo umiestniť dieťa do veľkého balóna.

Ja som “iba”schovávala farby, aby si ich náhodou nezobral sám. Preto na maľovanie dosť zanevrel a nechcel maľovať, ani keď som ho zavolala. Mal z toho strach, lebo ja som ho mala.

Ale to je to, čo ho som ho chcela naučiť? Že čisté parkety sú dôležitejšie ako jeho maľovanie a objavovanie? Malý príklad Samkovho maľovania na stenu:

umenie01

Nedávno sme v našej izbe (máme so Samkom spoločnú pracovňu / herňu) premiestňovali nábytok. Tak som farby vyložila na poličku hneď vedľa stolíka a obľúbenej plastelíny. Trvalo to len dva dni, kým si maľovanie vypýtal sám.

izba

Ale máme pravidlá – staré tričko, podložka, nevyliať na podlahu a pod. Okrem toho už je aj väčší (5 rokov) a s prípadným uprataním by mi pomohol – aspoň symbolicky.

Ale hlavne: Nevyčítať. Sama sebe vravím “stane sa”. A nielen jemu. Je to asi mesiac, čo som naposledy vyliala vodu na maľovanie. A poviem to aj jemu, nahlas. “Stane sa.”

Z(a)baviť (sa) ho. Alebo seba?

Tiež som sa občas pokúsila mu dať nejaký projekt alebo farby s plánom, že ja si vedľa neho budem robiť niečo svoje (organizovať kalendár apod.). Ale ani to nefunguje. Nikdy sa mi nepodarilo uchováť si čisté ruky. Čím bol menší tým boli moje ruky špinavšie. A to dokonca aj keď som ja nemaľovala. Takže nejaký veľký multitasking sa nekonal.

Zistila som, že lepšie je maľovať s ním. Tiež sa zabaviť, uvoľniť svojho malého umelca a patlať farbu na papier/plátno. Pri takom poslednom “uvoľnení sa” vznikol tento obraz (niekedy nabudúce vám ho ukážem celý).

folk obraz 01

A keď sme obkreslovali zo šablón, tak sme vymysleli novú rozprávku o psíčkovi a mačičke. Kradnú nám v nej naše auto…

samkove obrazy 08

a idú na výlet na horu Fudži.

vylet na fudzi

Celé som to nakreslila ja, ale bavili sme sa obaja, lebo Samko vymýšľal ten príbeh.

Učí sa odo mňa

Tiež som sa voľakedy snažila pracovať / tvoriť, keď som bola sama. Večer, keď už bol Peťko doma, keď išli von apod. Viete, aby som mala kľud…

To považujem tiež za chybu a snažím sa ju nejako napraviť. Teraz si už kľudne niečo začnem aj keď sme spolu sami doma. Sú to vždy také projekty, ktoré sa dajú prerušiť, aby som mohla obslúžiť nejaké jeho potreby. Ale už sa párkrát rád pridal. Pozerá sa, čo robím, skúma môj materiál a potom sa ho spýtam, či chce aj on plátno alebo papier. Ešte nedomietol.

Minule mi počas takého skúmania pootváral všetky nálepky, ktorými sú zalepené výrezy Dusty Attic – aby sa mi neskôr ľahšie otvárali. Milé od neho :-)

Dokonca si všimol, že sa pri tom niekedy natáčam. Tak sa aj on chcel natáčať.

Pri jednom z posledných mojich videí si Samko natočil toto video. Nájdete v ňom veľa ukážok toho, o čom tu píšem.

Malý umelec

A moja posledná rada a poučenie (aj z vlastného detstva, kedy sa také nerobilo)…vystavujte! Neschovávajte si jeho diela do skrinky. Ani ich nevyhadzujte (všetky). Vyhraďte jednu stenu v jeho izbe (alebo aj viac a inde), nabite zopár háčikov a obrázky zaveste. Chladnička alebo nástenka sú skvelé miesta.

samkove obrazy 06

Naučte ho, že jeho diela stoja za to. Možno z neho nebude slávny maliar, ale verím, že tento prístup sa odzrkadlí aj na iných veciach, čo bude robiť. Že jeho práca má zmysel a je hodnotná.

 

Zoznam materiálu:

Trpezlivosť (500mg tbl alebo v kvapkách) užívať perorálne. Dostať kúpiť niekde na poličke v oddelení “Láska k dieťaťu a spol.”

Praktická rada na záver:

Buďte v pohode. Nezačínajte, keď je niekto z vás hladný alebo nejak inak náchylnejší na podráždenie. Pripravte sa čo najlepšie. Ale zároveň si vravte, že nemôžete zachrániť všetko. Je to celé o nastavení mysle. Trénujte sa v tom, zakaždým to bude lepšie.

 

Monika ♥